لوگوی سیپان هولدینگ
متیل استات(Methyl Acetate)
تری بوتیل سیترایت در بشکه

متیل استات چیست؟

متیل استات چیست ؟

متیل استات (Methyl acetate) که همچنین به عنوان متیل اتانوات ، اسید استیک متیل استر ، MeOAc ، Tereton ، Devoton شناخته می شود یک استر کربوکسیلات با فرمول C3H6O2 است. متیل استات مایعی شفاف و بی رنگ است که بوی استر معمولی شبیه به چسب ها و پاک کننده های لاک ناخن دارد. نقطه اشتعال این ترکیب ۱۰- درجه سانتی گراد و درجه اشتعال پذیری آن بسیار بالا است.

کاربرد های متیل استات:

این ترکیب معمولاً در حلال های با سمیت پایین مانند چسب ها و پاک کننده های لاک ناخن استفاده می شود. از این ماده بعضا به عنوان یک حلال استفاده می شود زیرا یک ترکیب قطبی و لیپوفیلیک ضعیف است ، اما اتیل استات حلال رایج تری است که دارای سمیت کمتر و محلول در آب است

از این ترکیب به عنوان یک ماده طعم دهنده در مواد افزودنی غذایی ، در چسب ها ، محصولات پاک کننده ، محصولات مراقبت شخصی و لوازم آرایشی ، روان کننده ها ، رنگ های خشک شونده سریع مانند لاک ، پوشش وسایل نقلیه موتوری ، پوشش مبلمان و روکش های صنعتی ، رزین ، روغن چرم مصنوعی و محصولات الکترونیکی استفاده می شود. بازارهای اصلی مصرف کننده این محصول صنایع رنگ ، پوشش ، مواد آرایشی ، نساجی و موتور است.

 
 

خطرات متیل استات:

از مهمترین خطرات این ماده اشتعال پذیری بسیار بالای آن است. دمای اشتعال آن 10- درجه سانتی‌گراد است و در این دما ناگهان آتش می‌گیرد. خاموش کردن این ماده توسط دی اکسید کربن صورت می‌گیرد و با آب به راحتی خاموش نمی‌شود. تماس مستقیم این ماده با پوست می‌تواند منجر به سوزش و خارش شود. همچنین قرار گرفتن در معرض این ماده باعث تحریک چشم، بینی، گلو و سیستم عصبی خواهد شد.

استیک اسید

مشاوره و خرید : 09134268359

دیدگاهتان را بنویسید