لوگوی سیپان هولدینگ
انیدرید فتالیک(Phthalic Anhydride)
انیدرید فتالیک

فتالیک آنیدرید

فتالیک آنیدرید چیست؟

  • فتالیک انیدرید (Phthalic Anhydride)  یک ترکیب شیمیایی است که به صورت جامد و بی رنگ مشاهده می شود. این ترکیب از گروه آنهیدریدها می باشد و به صورت یک مونومر در ساخت انواع پلاستیکا استفاده می شود.
  • انیدرید فتالیک یک ماده شیمیایی بسیار مهم در صنعت پتروشیمی است. این ماده که به اختصار آن را PA نیز می نامند، جامدی سمی و سفید رنگ است و در مایعاتی مانند الکل و دی سولفید کربن حل می شود. این ماده با حل شدن در آب گرم، به اسید فتالیک هیدرولیز خواهد شد. نوع مایع این ماده بی رنگ است.
  • فتالیک انیدرید یک ترکیب شیمیایی است که به صورت انتخابی در صنایع مختلف استفاده می شود. فتالیک انیدرید از گروهی از ترکیبات شیمیایی به نام فتالاتها است که در صنعت پلاستیک ها به عنوان عامل نرم کننده (plasticizer) استفاده می شود. عمدتا در تولید پلاستیک های PVC (پلی وینیل کلراید) استفاده می شود تا آن را انعطاف پذیرتر کرده و خواص فیزیکی و مکانیکی آن را بهبود بخشد. 
  • فتالیک آنیدرید به عنوان یک ماده نرم کننده پر کاربرد در صنعت پلاستیک، صنعت رنگ، صنایع لاستیکی، صنایع چرم، صنعت کفپوش و صنایع دیگر به کار می رود. 

بنابراین فتالیک انیدرید یک ترکیب شیمیایی مهم است که در صنعت های مختلف به وفور استفاده می شود و نقش مهمی در بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی مواد پلاستیکی ایفا می کند.

کاردبرد های فتالیک انیدرید:

انیدرید فتالیک به عنوان یک ماده شیمیایی در تهیه پلاستیک از وینیل کلرید مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده در تولید استرهای فتالات استفاده می شود.

فتایک آنهیدرید در تولید پلاستیک هایی مانند پلی استرها، پلی استایرن، پلی اکریلونیتریل و پلاستیک هایی با نام های تجاری نظیر پلی وینیل کلراید (PVC) به کار می رود. همچنین از فتالیک آنهیدرید در تولید رنگ ها، رزین ها، سلولز استات و مواد شیمیایی دیگر نیز استفاده می شود.

تولید رزین های پلی استر و تولید رزین های آلکیدی مورد استفاده در رنگ ها و لاک ها، دفع کننده حشرات و پلی اورتین های پلی استر، از دیگر موارد استفاده انیدرید فتالیک است.

فتالات استرها که خود عامل اصلی تهیه نرم کننده هایی مانند  DIDP، DOP، BBP  و DINP هستند، از مشتقات انیدرید فتالیک به شمار می روند. استفاده عمده این نرم کننده ها در طناب های پلاستیکی، شلنگ های باغبانی و وسایل خانگی است. از فتالیک انیدرید به عنوان یک کنترل کننده عقب مانده لاستیکی و عقب انداز استفاده می کنند.

از مشتقات مهم این ماده می توان به فتالیمید اشاره کرد. انیدرید فتالیک به طور عمده در صنایع تولید رنگ های خاص مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کاربردهای این ماده، آماده سازی آنیتروکینون کینیزارین رنگ با واکنش با پاراکلروفنل و سپس هیدرولیز کلرید است.

رزین های آلکیدی که از انیدرید فتالیک مشتق می شوند در پوشش های مبتنی بر حلال برای معماری، ماشین آلات، مبلمان و لوازم آرایشی استفاده می شود. این ماده در تولید رنگدانه هایی نظیر فتالوسیانین مواد شوینده، علف کش ها و حشره کش ها، مواد مقاوم در برابر آتش، عوامل متقابل اتصال رزین های پلی ساکارا و پلی استر مورد استفاده قرار می گیرد.

از انیدرید فتالیک به عنوان ضد ویروس، بازدارنده شعله، انیدریدهای هالوژنه، رزین های پلی اتر ایمید و پلی استر پلی ال ها استفاده می شود.

خرید فتالیک انیدرید

شرایط نگهداری:

دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

گاز، دود، بخار یا افشانه آن را تنفس نکنید.

از تماس با پوست و چشم بپرهیزید.

هنگام برخورد با چشم با آب فراوان بشویید.

هشدار و ایمنی :

گرد و غبار انیدرید فتالیک محرک دستگاه تنفسی، پوست و چشم ها بوده و خاصیت حساسیت زایی دارد. البته این اثرات کوتاه مدت بوده و با مراجعه به پزشک رفع خواهد شد.

فتالیک آنهیدرید می تواند تحریک کننده برای چشم ها، پوست و دستگاه تنفسی باشد و برخی افراد می توانند به آن حساسیت داشته باشند. به همین دلیل در فرایندهای صنعتی استفاده از این ترکیب باید اقدامات ایمنی مناسب انجام شود و مراقبت های لازم رعایت گردد.

اثرات مزمن و طولانی مدت در کارگرانی که به طور دائم در معرض انیدرید فتالیک هستند مشاهده می شود. از جمله این عوارض می توان به بیماری های ملتحمه، رینیت، رینوکونژکتیویت، برونشیت و تحریک پوست و غشاهای مخاطی دستگاه تنفسی اشاره کرد.

مطالعات بالینی بر روی حیوانات نشان می دهد که مواجهه مزمن با بخار انیدرید فتالیک باعث تراکم، تحریک و آسیب به سلول های ریه خواهد شد.

تا کنون هیچ مطالعه ای در رابطه با اثرات انیدرید فتالیک در تولید مثل، رشد و یا سرطان زایی در انسان انجام نشده است.

فروش انیدرید فتالیک

مشاوره و خرید : 09134268359

دیدگاهتان را بنویسید