لوگوی سیپان هولدینگ
آدیپیک اسید(Adipic acid)
بسته بندی آدیپیک اسید

آدیپیک اسید چیست و چه کاربردی دارد ؟

این ماده عنوان آدیپات یا هگزانوئیک اسید نیز شناخته می شود یک ماده جامد سفید رنگ و محلول در آب و یک ترکیب اسیدی ضعیف است ، کریستالی بوده و طعمی ترش دارد و عمدتا در تولید نایلون استفاده می شود. آدیپیک اسید به عنوان اسید چرب زنجیره متوسط شناخته می شود.

کاربردهای آدیپیک اسید :

صنایع غذایی :

افزودن مقدار کمی از این اسید به عنوان یک طعم دهنده در ژله آماده و یا ژلاتین ها و آب میوه ها سبب ایجاد مزه ی ترش می شود همچنین طعم ترش آنتی اسید های کلسیم کربنات نیز ناشی از افزودن این اسید است. هم چنین افزودن این اسید به نوشیدنی ها موجب گازدار شدن و حباب دار شدن آن ها و افزودن آن به روغن های خوراکی موجب طولانی تر شدن زمان ماندگاری و کاهش زمان فساد می شود.  آدیپیک اسید  در طعم دهنده های مصنوعی، محصولات لبنی و برخی ادویه ها و چاشنی ها مانند ترشی و آب نبات های مکیدنی نیز یافت می شود.

صنعت سنتز و ساخت پلیمر :

همانطور که گفتیم بیشترین کاربرد این اسید در تولید انواع نایلون می باشد. نایلون کاربرد گسترده ای در تجارت دارد و در صنعت فرش ، لباس ، لاستیک سازی و قطعات خودرو ، کاربردهای الکترونیکی ، فیلم ها ، پوشش سیم و فیبرهای تک رشته ای و… مورد استفاده قرار می گیرد . پلی اورتان ها نیز از پلیمرهای خطی ای هستند که از واکنش شیمیایی ما بین دی ایزوسیانات و پلی اُ ل تولید می شوند این پلیمر را بیشتر با زیره های کفش پلی اورتان ی می شناسید. پلی اورتان هایی که با استفاده از پلی استر پلی اُل های برگرفته از آدیپیک اسید  تولید می شوند ، خواص مکانیکی خوبی داشته و مقاومت شیمیایی و مقاومت ساییدگی خوبی دارند.

صنعت رنگ و رزین :

پلی استر پلی اُل نیز که از ترکیبات مورد استفاده در تولید پوشش دهنده ها می باشد ، از واکنش دی اُل ها ، تری اُل ها و یکی از اسیدهای ایزوفتالیک اسید ، فتالیک انیدرید  و آدیپیک اسید  تولید می شود. حلال دی متیل آدیپات که از واکنش استری شدن آدیپیک اسید با متانول سنتز می شود نیز به عنوان یک رقیق کننده در صنعت رنگ و رزین و توزیع کننده رنگ دانه ها کاربرد دارد. از آدیپیک اسید در تولید انواع رزین های پلی استر اشباع و غیر اشباع نیز استفاده میشود.

روان کننده های سنتزی :

استرهای اسید آدیپیک و پلی استرهای آدیپات درصنایع نظامی ، هوانوردی و ساخت توربین های گازی ، کمپرسورها ، موتورهای جت و اتومبیل به دلیل پایداری و مقاومت بالای آن در مقابل خوردگی و به عنوان روان کننده استفاده می شوند.

 افزودنی های کاغذ :

از واکنش پیش پلیمرهای برگرفته از آدیپیک اسید  و دی اتیلن تری آمین با اپی کلروهیدرین رزین ها ، افزایش دهنده مقاومت کاغذ نسبت به رطوبت ( wet strength resin ) تولید می شود. این ماده در تولید کارتن ها و کاغذهای ضد آب که با مایعات و رطوبت در ارتباط هستند مانند پاکت های شیر و آبمیوه مورد استفاده قرار می گیرد تا کاغذ را در برابر نفوذ آب محافظت کنند .

الکترولیت های باتری :

یکی دیگر از کابردهای این اسید در تولید باتری است برای این منظور از نمک های مختلف اسید آدیپیک مثل آمونیوم آدیپات و تترامتیل فسفونیوم آدیپات به عنوان الکترولیت در باطری ها مایع استفاده می شود.

 روغن لحیم :

این اسید در فرمولاسیون روغن لحیم برای کاهش مصرف مواد و راحتی تمیزکاری در اتصالات الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد و باعث کاهش خوردگی و سهولت در تمیزکردن سطوح اتصالات در هنگام استفاده از سیم لحیم می شود.

محافظت از شیشه :

یکی دیگر از کاربردهای اسید آدیپیک محافظت از شیشه های مورد استفاده در اتومبیل ها است و مانع از خش افتادن و کثیف شدن سطوح می شود.

دباغی کردن پوست :

این ماده در فرآیند دباغی کردن پوست با پایدار کردن فیبرهای کلاژن در برابر تجزیه از ساختار پوست حفاظت می کند.

کاربرد دارویی :

حضور این اسید در داروها منجر به آزاد شدن دارو در بدن در یک بازه زمانی طولانی مدت می شود و از تاثیر آنی آن و آسیب به معده جلوگیری می کند. در تولید قرص های آنتی اسید که برای التیام سوزش معده استفاده می شوند از این اسید به عنوان یک طعم دهنده استفاده می شود.

SPECIFICATION
ITEM
99.5>
PURITY% (M/M)
151.5>
MELTING POINT C
5.0>
ANNONIA SOLUTION COLOR (PT_CO)
0.2>
Moisture % (M/M)
0.4>
IRON MG/KG
3.00>
HNO3 MG/KG
4.0>
ASH MG/KG
ساختار مولوکولی آدیپیک اسید

شرایط نگهداری آدیپیک اسید طبق فهرست Directive 2001/59/EC :

S2: خارج از دسترس کودکان نگهداری کنید.

S23: گاز ، دود ، بخار یا افشانه اش را تنفس نکنید.

S24/25: از تماس با پوست و چشم بپرهیزید.

S26: هنگام برخورد با چشم با آب فراوان بشویید.

همچنین این محصول را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و بسته بندی استاندارد نگهداری نمایید.

آدیپیک اسید چینی

برای اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با شماره زیر ارتباط برقرار کنید :

09120601673 دکتر تهرانی

دیدگاهتان را بنویسید